Ükski praegune klubi pole pääsenud Eesti korvpalli meistriliigasse sportliku printsiibi alusel.
Korvpalliliidu uued juhid on astunud tänuväärse sammu ja roogivad senist meistriliigasse pääsemise absurdset süsteemi justkui Herakles Augeiase talle.
Nagu alaliidu ja meistriliiga klubide ühisavaldusest ning president Jaak Salumetsa sõnavõttudest võib välja lugeda, siis siitmaalt erisusi ei tehta – kes tahab jõuda kõrgemasse seltskonda, peab võitma esiliiga ja seejärel ka üleminekumängu. Ehk nüüdsest käib asi nii, nagu maailmas kombeks.
„EKL peab oluliseks sportlikku printsiipi ja ausa mängu põhimõtteid. Üks ei saa olla reeglite suhtes võrdsem kui teine,” on kirjas korvpalliliidu avalduses.
Senimaani polnud süsteemi ollagi, meistriliigas käis aastate jooksul kümneid meeskondi, mille olemasolu meenutavad ainult statistilised tähised protokollides.
Asi oli sedavõrd segane, et ainult ajaloolased oskavad märkmetes tuhnides selgust saada, kuidas üks või teine sats meistriliigasse pääses. Väidetavalt olnud läbi ajaloo ainult üks klubi, kes tõesti jõudis pärale esiliiga kaudu – KK Hito/Jõhvi. Aga siingi on väike konks: Hito jäi esiliigas teiseks, ent Tallinna Balteco loobus meistriliigast. Hito karjäär oli kõrgseltskonnas lühike.
Meeskond, keda korvpalliliit armastas: TLÜ Kalevit anuti meistriliigas jätkama, kui klubi üleminekumängudest loobus.Foto: Karli Saul
Siinkohal heidame pilgu mullu Alexela korvpalliliigas mänginud meeskondade ajalukku, et meenutada kuivõrd sportliku printsiibi järgi nad marjamaale pääsesid.
Kalev/Cramo on igati õigustatult ja seaduslikult meeskonna Ehitustööriist järglane. Ongi, ent Ehitustööriist võttis aastal 1999 üle ühe hooaja projekti Canon ENM-i ehk Eesti Noortemeeskonna, mis lihtsalt lülitati meistriliigasse ja sai kõik mängud tappa.
Rapla Avis pääses 2010. aastal meistriliigasse maakondliku kokkuleppe alusel. Noortepüramiid oli olemas, soov samuti, aga esiliiga võitis Kohila. Raplamaal on kombeks üks suurklubi korraga, seega otsustas maakonna omavalitsuste arengufond toetada Raplat, kellele korvpalliliit meistriliigas koha eraldas.
Tartu Ülikool on annaalide järgi mänginud Eesti meistrivõistlustel alates 1948. aastast, algul Tartu ÜSK-i, siis TRÜ nime all. Eesti Vabariigis on meeskonna aja-, õigemini nimejoon järgmine: Tartu Ülikool, Tartu KK, Tartu Gaas, KK Tartu, Polaris, Delta… Aastal 2000 viidi Delta ühiste kavatsuste protokolli alusel Tartu ülikooli akadeemilise spordiklubi juhtimise alla ja sündis tänane TÜ.
Asi oli sedavõrd segane, et ainult ajaloolased oskavad märkmetes tuhnides selgust saada, kuidas üks või teine sats meistriliigasse pääses.
Pärnu Sadam loksus meistriliigasse 2006. aasta suure lainega. Toona pakkus korvpalliliit kohta suisa neljale klubile. „Otsustame regionaalse printsiibi alusel liigat laiendada, et noormängijatel oleks rohkem stiimulit,” selgitas korvpalliliidu tegevjuht Gerd Kiili.
TTÜ minevik on katkendlik. Esmalt mängiti kolm hooaega, siis peeti viis aastat pausi, misjärel lubati meeskond meistriliigasse tagasi. 2004. aasta kevadel otsustas TTÜ/A. le Coq taas lahkuda, kuid teatas tund enne tähtaja kukkumist, et siiski jätkab kõrgemas seltskonnas.
Valga/Valka Maks&Moorits oli teine „suure laine” meeskond, mis 2006. aastal meistriliigasse pääses. Valga tase? Eelmisel hooajal võideti teine liiga. Klubil polnud ka noortesüsteemi, mis lubati luua. Sõnadest piisas.
Tallinna Kalev on korvpalliliidu suur lemmik. 2015. aastal loobus meeskond üleminekumängudest ja oli valmis meistriliigast lahkuma. Alaliit eesotsas president Jüri Ratasega anus Kalevit jätkama ja sai oma tahtmise. Kalev sai alguse Pirita palliklubist, mis aastal 2002, mõni kuu pärast moodustamist ja pidamata ainsatki kohtumist, pääses hoobilt meistriliigasse. Kalev ja Pirita ühendasid jõud, aastaks ka TTÜ-ga, misjärel taas lahku mindi.
Rakvere Tarvas sündis 2006. aastal finantsraskustesse sattunud Rakvere palliklubi asemel – tekitati uus õiguskeha ja võeti uus nimi. Praeguseks on Tarvas korvpallikaardilt rahaliste raskuste tõttu kadunud. Korvpalliliit ei lubanud uue nimega uut keha luua.
Aastast 1991 on korvpalli Eesti meistriliigas ja üleminekumängudel osalenud kümneid kummalisi meeskondi. Allpool nendest väike valik.
Taba 89, Maxime-HMR, Cabbor, Dublant, Raidor, AUMA, Markus, Omad Poisid, Kamee, Puuviljaparadiis, Jüri Baket, Ida-Virumaa KK, Abemi/Kroonika, New Balance Rapla II, Filmipood.ee, IDA.
Betoonimeister kohta ei saa
Alexela korvpalli meistriliiga üleminekumängudes Rakvere Tarvale alla jäänud Betoonimeister/Tskk/Nord ei saa pärast Tarva tegevuse lõppemist vabaks jäänud kohta endale.
Aprilli lõpupäevil alistas meistriliigas viimaseks jäänud Andres Sõbra juhendatav Tarvas kaks korda Tiit Soku tüüritava Betoonimeistri, kes võitis esiliiga. Seejärel lõpetas Tarvas aga võlgade tõttu tegevuse ja korvpalliliidu juhatus otsustas äsja, et Rakvere korvpalli edendamise üle võtnud Viru Bullile Tarva kohta ei anta.
Korvpalliliidu peasekretär Keio Kuhi kinnitusel on Betoonimeistri ülendamine täiesti välistatud. „Nende võimalik liitumine meistriliigaga lõppes üleminekumängude kaotusega. Reeglite järgi nii lihtsalt on. See teema ei ole mingil moel päevakorras,” sõnas Kuhi.